آخرین اخبار
 y
به مناسبت روز بیماری های خاص و صعب العلاج کارگاه اختلال اوتیسم در کودکان در دانشگاه پیام نور اسلامشهر برگزار شد

 

کارگاه "اختلال اوتیسم در کودکان"  به همت انجمن مشاوره و روانشناسی و با حضور ترابی کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه پیام نور واحد اسلامشهر به مناسبت روز جهانی بیماری های خاص با استقبال خوب دانشجویان برگزار شد.

در این کارگاه،  در خصوص نشانه ها و ویژگی های افراد مبتلا به اوتیسم مطالبی ارائه شد. 

در این کارگاه به  این موضوع اشاره شد که بعضی از ویژگی های کودکان اوتیسم با اختلال وسواس اشتباه گرفته می شود. چیدن اسباب بازی ها در یک ردیف و بانظم خاصی و همچنین تغییر برای ایشان خیلی دشوار است .بازی آنان بازی های تکراری است و اصلا خسته نمی شوند. گاهی  رفتارهای تکراری آنان آسیب زننده است که باید احتیاط لازم اتخاذ شود مثل کوبیدن سر به دیوار و زمین .در دوره ی نوزادی در زمان شیر خوردن با مادر تماس چشمی ندارند و از در آغوش کشیده شدن لذت نمی برند . در برابر صدا واکنش نشان نمی دهند و در وهله ی اول ممکن است ناشنوا تلقی شوند.

به کار بردن اسم خود در سوم شخص توسط آنان تنها برای شدت اختلال نیست .گاهی در کودکان اوتیسمی اختلال حسی حرکتی مثل خامی در حرکات و راه رفتن روی پنجه ی پا حرکات کلیشه ای مثل حرکات انگشتان دست در جلوی چشم و یا حرکتی شبیه بال بال زدن است.

درمان این کودکان نسبت به شدت اختلال نیاز به کار گروهی دارد که از گفتار درمانگر،کاردرمانگر و دارو درمانی تشکیل می شود.

برای درمان بهینه نیاز به همکاری خانواده است زیرا تمرینات باید در منزل ادامه پیدا کند.

تفاوت های تعریف و طبقه بندی در دی اس ام ۴ و دی اس ام ۵ هم گفته شد که اشاره شد که در قدیم تقسیم بندی اختلال آسپرگر و رت بوده ولی الان طیف اوتیسم است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر